22 Pro

Volby v ČPV „pod pokličkou“, Erlebachová zůstává Výkonnou předsedkyní ČPV, krize sportu handicapovaných bude pokračovat…

Značně kontroverzní Alena Erlebachová, jejíž rozhodnutí a politické kroky značně poškodily v poslední době tělesně handicapované sportovce, setrvává na pozici Výkonné předsedkyně ČPV i pro další období. Rozhodlo o tom Výkonné grémium ČPV na svém zasedání dne 21. prosince 2016. Proti opětovnému jmenování Erlebachové se postavil jediný svaz, ČATHS.

ČATHS navrhovala vypsat na pozici Výkonného předsedy ČPV, který je zároveň zaměstnancem ČPV a jedná se tudíž o významnou manažerskou funkci, výběrové řízení za jasně specifikovaných kritérií. Tento návrh nebyl ostatními svazy přijat.

Stejně tak nebyl přijat ani druhý návrh ČATHS, změnit současné stanovy ČPV tak, aby Předseda ČPV mohl být zvolen Valnou hromadou ČPV ze širšího okruhu kandidátů a ne pouze ze členů VG ČPV a stal se předsedou nezávislým a respektovaným.

V praxi to znamená, že nový Předseda ČPV byl zvolen dlouhodobě kritizovaným způsobem, ze středu zástupců Výkonného grémia a stal se jím nevýrazný Ondřej Sejpka se Spastic handicap. Proti jeho volbě hlasovalo opět pouze ČATHS.

Pan Sejpka není osobou, která by se pyšnila všeobecným respektem ani nemá žádné zásluhy o rozvoj sportu handicapovaných a dokonce ani jeho dosavadní působení ve sportu handicapovaných není dokumentováno nějakou zřetelnější osobní aktivitou. Před volbou nepředstavil žádnou osobní vizi ani priority jeho činnosti ve funkci předsedy ČPV. Pro většinu i zainteresovaných lidí je postavou zcela bezvýraznou a neznámou.

Jeho jmenování do pozice Předsedy ČPV umocňuje názor, že jde o čistě účelové hlasování.

Volání sportovců a odborné veřejnosti po nezávislém, respektovaném předsedovi ČPV, který by byl důstojným reprezentantem českého paralympijského hnutí a po schopném, vzdělaném a spolehlivém manažerovi na pozici Výkonného předsedy ČPV, který by se vyrovnal kolegům, kteří tuto pozici zastávají v podobných organizacích, tak zůstává nadále nevyslyšeno.

Bohužel, nezbývá nám než konstatovat, že krize ve sportu handicapovaných, která započala v roce 2012 snížením státních financí na polovinu, bude pokračovat i nadále a pokud paní Erlebachovou udrží současný volební systém na pozici po celý další paralympijský cyklus můžeme se dočkat konečného pádu českého výkonnostního sportu tělesně postižených.

 

 

logobig